Općine
LAG SAVA
Općine u sastavu LAG-a SAVA
Površina: 37,6 km2
Stanovnika: 11.134 (prema popisu iz 2011 .g.)
Dan općine: 15. lipnja, blagdan Sv. Vida Naselja u sastavu općine Brdovec: Brdovec (općinsko središte), Javorje, Prigorje, Zdenci, Prudnice, Laduč, Drenje, Ključ, Šenkovec, Harmica i Vukovo Selo.
Smještena u zapadnom dijelu Zagrebačke županije, u pograničnom području prema Sloveniji. U središnjem dijelu, uz glavni prometni koridor Zagreb – Ljubljana (cestovni i željeznički) smještena je većina naselja i gospodarskih subjekata. U sjevernom dijelu su blagi brežuljci prekriveni šumom, vinogradima i uređenim terenima s velikim brojem vikendica.
Na području Općine nalaze se dva dvorca. Dvorac Januševec (Prigorje Brdovečko) – spomenik je nulte kategorije i jedan od najljepših klasicističkih dvoraca u Hrvatskoj. Danas dvorac koristi Hrvatski državni arhiv. Dvorac Vranyczany-Dobrinović (Laduč) u kojem je smješten Dom za djecu Zagreb.
Kroz općinu prolaze dvije rijeke- Rijeka SAVA te Rijeka Sutla, čiji su tokovi zaštićeni te se tokovi ovih rijeka kao i samo usko područje uz rijeke nalaze u Natura 2000 području.
Općina je smještena u sjeverozapadnom dijelu Zagrebačke županije uz slovensku granicu. Graniči s Krapinsko-zagorskom županijom (općina Kraljevec na Sutli) na sjeveru, na istoku s općinom Luka i gradom Zaprešićem, na jugoistoku s općinom Pušća, a na jugu sa općinom Marija Gorica. Na zapadnoj strani od Slovenije je dijeli rijeka Sutla.
Ime općine potječe od hrastove šume Dubrave kojom je nekada bilo pokriveno cijelo područje Općine. Po posljednjem popisu stanovništva iz 2001. godine, općina Dubravica imala je 1.586 stanovnika, raspoređenih u 10 naselja.
Na području Općine nalazi se i Cret – nalazište bilje mesožderke. Cret (tresetište) kod Dubravice, smješten podno Lugarskog brijega, 1966. godine proglašen je botaničkim posebnim rezervatom.
To je jedno od rijetkih staništa gdje još rase kukcojedna biljka okrugolisna rosika (koja se nalazi u grbu Općine), jedina vrsta iz toga roda koja raste u Hrvatskoj. Na cretu Dubravica pronađene su i tri vrste gljiva kojima je to za sada jedini poznati nalaz u Hrvatskoj.
Općina Klinča Sela smještena je zapadno od Zagreba, na glavnom cestovnom i željezničkom putu između Zagreba i Karlovca. Prostire se na površini od 77,64 kvadratna kilometra, prema popisu stanovništva iz 2001. broji 4.927 stanovnika. Centar općine smješten je u mjestu Klinča Sela, po kojem je općina i dobila naziv.
Susjedna općina je Pisarovina te gradovi Samobor, Jastrebarsko i Zagreb. Općina Klinča Sela udaljena je 25 km od Zagreba, 8 km od Jastrebarskog i 29 km od Karlovca. Područje općine Klinča Sela pruža se većom svojom površinom u prostranoj nizini Pokuplja, dok manjom površinom zahvaća krajnji istočni dio gore Plešivice s prigorjem i s izraženim izduženim ograncima gorja, koji se pružaju u smjeru sjever-jug sve do nizine Pokuplja. Granice Općine određene su gotovo u cijelosti vodotocima, osim na sjeveru gdje granica vodi iznad predjela Poljanice Okićke. Zapadna granica određena je potocima potocima Gonjevo i Okičnica, istočna Okičnicom, Botićom i Brebernicom, a južna ribnjacima Crne Mlake i dijelom toka potoka Pisarovac.
Visinske razlike područja Općine su izražene u brdovitom i gorskom dijelu Općine i kreću se od 150 do 738 m nadmorske visine, dok se u nizini Pokuplja kreću od 109 do 140 m nadmorske visine. „Stara Karlovačka cesta“ može se smatrati razdjelnicom brdovitog i gorskog područja od nizinskog dijela Općine. Brdovito područje karakteriziraju južni obronci Plešivičke gore obrasli šumom, dok na prisojnim stranama obronaka Plešivice (200-400 m nadmorske visine) nalaze vinogradi i voćnjaci. U nizinskom dijelu prostiru se oranice, nizinske šume te prostrane livade.
Općina Luka zauzima površinu od 17,2 km2 i čini 0,56% površine Zagrebačke županije. Prema popisu stanovništva iz 2011. godine, u općini Luka živi 1.351 stanovnik u 5 naselja.
Općina Marija Gorica smještena je u sjeverozapadnom dijelu Zagrebačke županije. Graniči sa susjednim općinama Brdovec, Dubravica i Pušćom, dok je sa zapadne strane od susjedne Republike Slovenije razdvaja rijeka Sutla.
Područje Općine uglavnom je brdovito, dok na zapadnom dijelu puca prekrasan pogled na dolinu rijeke Sutle te na susjednu Sloveniju. Nedaleko od crkve u Mariji Gorici pronađen je zub nosoroga Rhinocerosa i zubi praslona Deinotherium giganteum.
Praslon je imao velike uvrnute kljove u donjoj čeljusti i jedini je nalaz ove vrste u Hrvatskoj. Njegov lik nalazi se na grbu općine Marija Gorica. Najpoznatija povijesna ličnost je Ante Kovačić poznati pisac, autor dijela U registraturi.
Područje općine Pušća smješteno je na istočnom dijelu Marijagoričkog pobrđa. Jezgra općine nalazi se sa istočne strane potoka Pušća s kojih se u 20. stoljeću naselja polako spuštaju prema dolini.
Toponim Pušća potječe od pridjeva pust, što znači da označava pustinju, nenastanjenu zemlju. Pejzaž Marijagoričkog pobrđa, koje predstavlja prirodni okvir smještaja općine Pušća je područje pošumljenih gora, osunčanih proplanaka i padina.
Sela i zaselci općine Pušća rasuti su po pitomim brežuljcima – iako su do današnjih dana zadržali osobine poljoprivrednog područja – pripadaju gravitacijskoj zoni zagrebačke županije.
Na području općine nalazi se 8 naselja.
Prema posljednjem popisu stanovništva Općina ima 2484 stanovnika.
Općina se nalazi u zapadnom dijelu Zagrebačke županije. Graniči s Gradom Zagrebom na sjeveru, istoku i jugu, na sjeverozapadu sa Svetom Nedeljom, a na zapadu sa Samoborom.
Općina Stupnik nalazi se najvećim dijelom izmedu stare i nove autoceste Zagreb – Karlovac. Teritorijalno, granica Općine Stupnik kao jedinice lokalne samouprave ne odgovara granici katastarske općine Stupnik. Katastarska općina Stupnik daleko je veća, naselje Lučko te naselje Žitarka koje pripada Svetoj Nedelji nalazi se u katastarskoj općini Stupnik.
Problem granice prema Gradu Zagrebu, konačno je riješen tek 2003.godine.
Općina ima površinu od 24,87 km2 te 3.251 stanovnika prema popisu stanovništva iz 2011. godine.