U sklopu radionice za LAG-ove u organizaciji LEADER mreže Hrvatske koja se od 3. do 5. ožujka održavala u hotelu Well u Tuheljskim toplicama održana je radionica na kojoj je predstavljen Renoverty projekt te koncept Energetskih zajednica
LAG SAVA s LAG-om Vallis Collapis suradnik je na RENOVERY projektu kojem je glavni cilj izrada smjernica za energetsku obnovu u ruralnim područjima.
Prilikom provođenja projekta LAG SAVA i Vallis Collapis upoznati su s konceptom Energetskih zajednica te je ovaj koncept prepoznat kao vrlo vrijedan i inovativan pristup korištenja obnovljivih izvora energije.
Energetske zajednice omogućavaju dijeljenje viškova energije među članovima zajednice, manje izdatke za električnu energiju, financijsku korist od prodaje viškova energije u mrežu, sigurnost opskrbe energijom u svakom trenutačnu te brojne druge.
Nakon predavanja koje je održala Valerija Vrček Habazin iz Regionalne energetsko-klimatske agencije Sjeverozapadne Hrvatske, voditeljica LAG-a SAVA, Maja Čičko, ukratko je predstavila ideju osnivanja i financiranja izgradnje solarne elektrane energetskih zajednica putem projekata suradnje LAG-ova.
LAG-ovi imaju potencijal djelovati kao ključni pomagači u promicanju mjera energetske obnove, potpori energetski siromašnim kućanstvima i poticanju razvoja energetskih inicijativa u zajednici.
Većina sudionika imala je ograničeno prethodno znanje o ovim temama, no rasprave su otkrile snažan interes za istraživanjem načina na koji se inicijative energetske obnove i energetski modeli zajednice mogu integrirati u njihove lokalne razvojne strategije. Sesija je dovela do dinamičnih rasprava, a sudionici su prepoznali potencijal ovih pristupa za rješavanje ruralnog energetskog siromaštva i povećanje lokalne održivosti.
LAG-ovi imaju potencijal djelovati kao ključni pomagači u promicanju mjera energetske obnove, potpori energetski siromašnim kućanstvima i poticanju razvoja energetskih inicijativa u zajednici.
Radionica je uspješno podigla svijest predstavnika LAG-ova o važnosti energetske obnove i energetskih zajednica u ruralnim područjima. Sudionici su pokazali veliki interes za integraciju ovih tema u svoje aktivnosti, uključujući financiranje takvih inicijativa.
LAG-ovi su se pokazali kao ključni pomagači u rješavanju energetskog siromaštva u ruralnim područjima, s obzirom na njihovu lokalnu prisutnost i sposobnost provedbe inicijativa odozdo prema gore. U raspravi je istaknuta potreba za daljnjom izgradnjom kapaciteta, političkom podrškom i financijskim poticajima za povećanje napora energetske obnove.
Pozitivan odgovor sudionika ukazuje na jasne mogućnosti za daljnje aktivnosti, uključujući ciljane radionice i pilot projekte za potporu praktičnoj provedbi u ruralnoj Hrvatskoj.
Radionici je prisustvovalo 46 sudionika iz različitih Lokalnih akcijskih grupa (LAG-ova) diljem Hrvatske, kao i predstavnici LEADER mreže Hrvatske.