Gradovi
LAG SAVA
Gradovi u sastavu LAG-a SAVA
U neposrednoj blizini hrvatske metropole, u sjeverozapadnom dijelu Zagrebačke županije, smješten je Zaprešić, koji je od prigradskog satelita naglo izrastao u moderan grad. Grad Zaprešić i pripadajuća mu naselja (Hruševec Kupljenski, Kupljenovo, Pojatno, Šibice, Ivanec Bistranski i Jablanovec) prostiru se na površini od 53km2, a broj stanovnika, prema posljednjim podacima iznosi nešto više od 27 tisuća.
Ono što Zaprešić čini posebnim je spoj mladosti i povijesne baštine.
Grad je mladih i obrazovanih ljudi, ali i grad povijesnog imena – hrvatskog bana Josipa Jelačića, a što su važne odrednice njegove današnjice.
Grad Jastrebarsko sa svojih 58 manjih ili većih naselja udaljen je 30 kilometara jugozapadno od Zagreba, a na prostoru od 229 kvadratnih kilometara živi 15 866 stanovnika.
Razvoj Grada zasniva se na čistoći prirode, proizvodnji zdrave hrane i izvrsnih vina, na obrtu i maloj privredi, a iznad svega na turizmu i dolasku izletnika sladokusaca, planinara, lovaca i ribiča. S desne strane ceste Zagreb-Karlovac pruža se prigorski, podgorski dio našeg grada, brežuljci prekriveni glasovitim vinogradima, voćnjacima i šumarcima.
Plemenita, stara naselja ponose se kulturnom tradicijom i osebujnom bjelinom prekrasnih narodnih nošnji, a iznad svega vrhunskim vinima iz podruma velikih i malih proizvođača.
U jedinstvenom, najljepšem kutku “LIJEPE NAŠE”, gdje djevojke hodaju “kano bijele vile”, u amfiteatrima plodne zemlje, zaštićene od sjevernih vjetrova, izložene obilju topline i svjetla, vinogradi se prostiru od Okića, Mladine i Plešivice, preko Svete Jane i Slavetića do Krašića, Pribića i Prekrižja. Na temeljima višestoljetnog truda i umješnosti od kmetova, purgera i grofova, sve do vrhunskih vinara, “Kluba prijatelja dobrog vina”, “Vinske ceste” i mladih stručnjaka enologa, izgrađen je ugled jaskanskog vinarstva.
Grad Samobor smješten je na istočnim obroncima Samoborskog gorja (dio Žumberačke gore), na izlazu rijeke Gradne u savsku nizinu. Od davnina ima bitno prometno značenje, između ostalog i zbog hrvatsko-slovenske granice koja se nalazi samo 5 kilometara od centra grada, i nije se mijenjala od sredine 12. stoljeća.
Jedno je od najomiljenijih i najstarijih izletničkih odredišta u Hrvatskoj. U Samoboru živi oko 37.500 stanovnika od kojih je 16.000 u samom Samoboru, a 21.500 živi u okolnim mjestima koja spadaju pod lokalnu samoupravu Samobor.
Grad Samobor obuhvaća 8 gradskih četvrti te 77 naselja. Grad Samobor nadaleko je poznat po fašniku kao i lokalnim specijalitetima poput Bermeta, Kremšnita, Rudarske greblice te Samoborske salame.
Sveta Nedelja je grad smješten uz autocestu A3 Slovenija – Bregana – Zagreb – Lipovac, 6 km istočno od Samobora i 17 km zapadno od centra Zagreba. Čitav kraj geografski je smješten na veoma privlačnom položaju koji obuhvaća ravničarski i brežuljkasti dio, a nalazi se zapadno od Zagreba između Save, Okićkog i Samoborskog gorja, a prometno je otvoren prema Zagrebu, Samoboru, Jastrebarskom, Zaprešiću. Grad Sveta Nedelja sastoji se od 14 gradskih četvrti.
Prema popisu stanovništva iz 2011. godine u gradu Sveta Nedelja živi 18.059 stanovnika.